„Hidro energija jeste obnovljiva energija, ali nije održiva.
Po teoriji i definiciji hidro-resursi su obnavljivi, ali je u praksi drugačije. …
NE novim termoelektranama!
NE novim nuklearnim elektranama!
DA energiji sunca – GO SOLAR!“

Ovo su osnovni zaključci i poruke koje šalju učesnici Međunarodnog sastanka aktivista koji je održan u Hrvatskoj, na ostrvu Šolta, u edukativnom centru Solarne akademije Zelene akcije – Friends of the Earth Croatia u mestu Vela Straža, od 16. do 19. jula 2018. godine. Poslednjeg dana sastanka održana je redovna godišnja skupština SEENET-aSouth East European CSOs network on natural resources, energy and transport (Mreže organizacija civilnog društva jugoistočne Evrope u vezi sa prirodnim resursima, energijom i transportom, koja radi na ovim temama ali i pitanjima klimatskih promena iz perspektive zaštite životne sredine i održivosti). Sastanak je finansijski podržala Pro Natura / Friends of the Earth Switzerland.

Tridesetak aktivista za zaštitu životne sredine iz 21 organizacije iz jugoistočne Evrope i par gostujućih organizacija iz drugih zemalja (Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Gruzija, Makedonija, Mozambik, Srbija, Hrvatska, Holandija i Crna Gora) okupili su se kako bi razmenili dosadašnja iskustva i planirali nove projekte koji bi bolje povezali rad u regionu na temama proizvidnje električne energije iz resursa „voda“ i „uglja“.

Prvi deo sastanka bio je posvećen razmeni informacija o stanju pojedinih anti-hidro i kampanja protiv uglja u regionu Jugoistočne Evrope, kao i širim EU i međunarodnim podacima i trendovima, koji su postavili temelje za diskusije koje su usledile. Posebno značajan i interesantan doprinos ovom delu bio je razmena iskustava građana i aktivista iz Fojnice i Kruščice (BiH) koji su se bavili veoma uspešnom organizacijom i otporom lokalne zajednice. Od posebnog značaja je i prezentacija FoE Mozambika o uglju i hidrološkoj situaciji u toj afričkoj zemlji koja je celom sastanku dala šire međunarodne perspektive.
Drugi deo sastanka bio je posvećen strateškim razgovorima o tome kako unaprediti postojeći rad i kako da se poveća sinergija između različitih kampanja u regionu, kulminirajući mapiranjem potreba, interesa i resursa koji su već dostupni u regionu i koji će se uključiti u proces planiranja budućeg regionalnog partnerstva. (preuzeto sa sajta SEENET-a )

Mladi istraživači Srbije su članica i jedan od osnivača mreže SEENET. Iz Srbije u mreži je još 8 organizacija: Centar za ekologiju i održivi razvoj – CEKOR, Eko-Ibar, Škola za opstanak, Geoekološki centar – GEC, NVO Nezavisna kulturna asocijacija „Zeleno oko“, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Udruženje za održivi razvoj, a prijemom u članstvo na ovogodišnjoj Skupštini SEENET-a pridružili su nam se i Ujedinjeni ribolovci Srbije. SEENET sada ima ukupno 35 organizacija članica iz jugoistočne Evrope.

Razmenom informacija putem SEENET mreže u situaciji smo da sa vama podelimo (saopštenja, priče sa bloga) primere borbe za očuvanje vodnih resursa u regionu:
Podnešene žalbe sudu protiv hidroenergetskih dozvola BiH
O kampanjama Kruščice i Fojnice – primeri uspešne borbe lokalnih zajednica protiv izgradnje MHE
O planovima izgradnje hidrocentrale u Nacionalnom parku Valbona u Albaniji

August 2, 2018