Doprinos Mladih istraživača Srbije u sektoru obrazovanja odraslih prepoznali su lideri Elektronske platforme za obrazovanje odraslih (EPALE) kojom rukovodi Evropska komisija. Zbog toga, imali smo priliku da sa čitaocima EPALE sajta podelimo svoja iskustva sa kursevima, treninzima i edukativnim projektima koje smo organizovali u poslednjih 20 godina.

EPALE je otvorena zajednica profesionalaca iz sfere obrazovanja odraslih, uključujući predavače, trenere, pomoćno osoblje, istraživače, akademike, kao i donosioce politika.  Ovaj program, koji finansira Erasmus+, deo je strategije Evropske unije za promociju obrazovnih mogućnosti za odrasle. EPALE spaja članove iz cele Evrope i objavljuje kvalitetan, relevantan sadržaj o najboljim praksama u oblasti edukacije odraslih. Osim bloga i pretraživača, EPALE organizuje forume i okupljanja profesionalaca iz sektora obrazovanja.

Rad Mladih istraživača Srbije u oblasti volonterskih kampova i zaštite životne sredine uvek je bio usko povezan sa edukacijom, uglavnom fokusiranom na mlade ljude. Jedan od projekata naše organizacije bio je stvaranje edukativne platforme Mladih istraživača Srbije. Kursevi su otvoreni i dostupni svima, a pokrivaju šest oblasti – zaštita prirode kroz primenu EU pravnih tekovina, zaštita i upravljanje vodama, učešće javnosti u procesima donošenja odluka, volontiranje, volontiranje i socijalne veštine i održivi razvoj.

„Građanski aktivizam se ne zasniva samo na dobroj nameri, već i na poznavanju polja kojima se bavimo, zakonodavnih okvira i sve one „dosadne“ birokratije koju podrazumeva proces donošenja odluka. Jedino tako je moguće uključiti se u tu priču kao ravnopravan akter,“ ističe koordinatorka za komunikacije Mladih istraživača Srbije, Asja Francisti.

„Platforma za onlajn edukaciju je nastala s tom idejom u okviru projekta SENSE „Zainteresovani za održivost zaštićenih područja – uključiti, povezati i ojačati“. Programe obuke razvili su stručnjaci iz Mladih istraživača Srbije u saradnji sa drugim relevantnim nevladinim organizacijama i institucijama,“ dodala je ona.

Na internet stranici Mladih istraživača Srbije nalazi se i 39 stručnih publikacija, čija je svrha da budu izvor pouzdanih informacija za sve građane zainteresovane za zaštitu životne sredine.

Intervju iz dva dela o edukativnim aktivnostima Mladih istraživača Srbije možete pronaći na EPALE platformi.

U ovom intervjuu, pričali smo o gorućim problemima u oblasti zaštite životne sredine, našim projektima i onlajn kursevima. Razgovarali smo i o programu EKO-SISTEM, čiji je cilj da podstakne građane da se uključe u procese donošenja odluka u sektoru zaštite životne sredine. EPALE platforma je ujedno izvor kvalitetnih članaka i publikacija, kao i mesto gde možeš stupiti u kontakt sa drugim članovima zajednice koja se bavi obrazovanjem odraslih u Evropi.

Ako želiš da saznaš više o kursevima Mladih istraživača Srbije, ovde možeš pronaći spisak i prijaviti se.

јун 29, 2020