Iako izbacivanje smeća deluje kao sitna dnevna rutina, u toku pandemije pravilno odlaganje otpada podjednako je važan čin solidarnosti i discipline kao i fizičko distanciranje. Njime štitite sve, ali prvenstveno one članove društva koji se održavajući ulice čistim svakodnevno izlažu opasnosti od zaraze – komunalne radnike.
S obzirom na to da za sada nema konačnog odgovora na pitanje kako se sve koronavirus može preneti, otpad tretirajte uz posebne mere predostrožnosti. Kako biste zaštitili sebe i druge, pridržavajte se sledećih smernica:
- Nikada ne bacajte korišćene rukavice i maske na ulicu, već sačekajte da dođete kući i stavite ih u kesu, dobro je vežite i odložite sa ostalim smećem.
- Ukoliko imate člana domaćinstva za kog postoji sumnja ili potvrda da je zaražen koronavirusom, pobrinite se da maramice i predmeti koje dodiruje budu odloženi u dve kese – manja unutar veće. Obe kese moraju biti dobro zatvorene. Izbegavajte sabijanje otpada rukama ili nogama.
- Iako nemate simptome koronavirusa ili bilo koje druge respiratorne bolesti, zaštitne maske i rukavice tretirajte isto kao što biste tretirali zaražen materijal. Pakujte ih u dobro zatvorene kese pre nego što ih odložite u smeće ili kontejner.
- Kada izbacujete otpad iz domaćinstva, dobro ga zapakujte kako ne bi ispadao i prelivao se. Izbegavajte dodirivanje ručki kontejnera i držite fizičku distancu od komunalnih radnika.
- Odložite izbacivanje kabastog otpada poput nameštaja i dušeka za neko vreme nakon završetka pandemije. Preuzimanje takvog otpada predstavlja poseban rizik za komunalne radnike, neformalne sakupljače i beskućnike. Ujedno, dezinfekcija takvih predmeta je vrlo složen proces.
- Posle svakog odlaganja otpada dobro operite ruke!
S obzirom na nedostatak odgovarajućih protokola i adekvatne opreme za upravljanje otpadom u vanrednoj situaciji, lična odgovornost svakog pojedinca dobija na značaju u suzbijanju zaraze – ili njenom širenju.